ام دی اف

ام دی اف

هر آنچه که درباره ام دی اف باید دانست

پنجشنبه 8 فروردین 1398
7438

ام دی اف جزو فرآورده های چوبی به حساب می آید.ام دی اف نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می گردد.چگالی ام دی اف بین ۶۵۰ تا ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

یکی از ویژگی های ام دی اف این می باشد که می توان ام دی اف را پس از تولید روکش کرد.روکش های تزئینی علاوه بر زیبایی به دوام و کاربرد آن نیز کمک می کند.

ام دی اف ضمن دارا بودن خواص شبیه سایر اوراق فشرده چوبی؛ دارای برخی خواص برتر نیز می باشد؛ مانند: تخته خرده چوب،تخته لایه،تخته فیبر سخت و ...

ام دی اف در ابتدا به عنوان اوراق فشرده چوبی مطرح بوده است و سپس در کاربرد های جایگزین چوب نیز به کار رفته است.

از جمله خصوصیات کاربرد ام دی اف؛ خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بالا، دامنه وسیع دانسیته، قابلیت سنباده زنی و ابزار خوری، ماشین کاری، سطوح صاف و متراکم، لبه های صاف با قابلیت شکل پذیری، عدم وجود معایب چوب، پروفیل دانسیته یکنواخت و همگن و غیره می باشد.

 

تفاوت ام دی اف و نئوپان:

وقتس صحبت از چوب و محصولات چوبی می شود قطعا نام های نئوپان و ام دی اف مطرح است.

نیوپان از خورده چوب های ززائد، خاک اره و تراشه های چوب بری همراه با ترکیب چسب تحت فشار پرس تولید می شود. نوع OSB معروف ترین نوع با کیفیت آن می باشد که از تراشه های چوب ساخته شده است.

از جمله مزایای نئوپان قیمت مناسب و سبک بودن نئوپان می باشد.

ام دی اف نیز از خورده های چوب های نرم یا ساقه غلات، نیشکر، چوب ها و کاغذ ها ی غیر قابل مصرف همراه با چسب تحت فشار پرس تولید می شود. ام دی اف تولید شده از چوب مرغوب ترین نوع آن می باشد.

از جمله برتری ام دی اف نسبت به نئوپان می توان به اینکه ام دی اف بدلیل ساختار یکنواخت همگنی که دارد به راحتی ابزار کاری شده و برش کاری براحتی و بدون اتلاف و خرابی امکان پذیر است و هم چنین بواسطه ی داشتن سطح بسیار صاف و صیغلی قابلیت روکش کاری و رنگ شدن خوبی دارد و در برابر رطوبت و پوسیدگی و خوردگی در برابر حشرات از جمله موریانه مقاومت بالایی دارد؛ نام برد.

نظر بدهید
Alternate Text
امید پنجشنبه 8 فروردین 1398

توضیح کاملی بود