چوب راش

چوب راش

چوب راش

دوشنبه 6 اسفند 1397
12016

درخت راش متعلق به خانواده فاگاسه است.از تیره فاگاسه سه جنس(سرده) مهم به نام های راش، بلوط و شاه بلوط در ایران وجود دارد. درخت راش 10 تا 13 گونه دارد که در نیمکره شمالی منتشر شده اند و تنها از گونه راش شرقی در ایران وجود دارد.

راش ها از درختان غنی و مهم در جنگل های جهان هستند که تاکنون حدود 13 گونه از آن در نقاط مختلف دنیا شناسایی شده است. این گونه ها علاوه بر اینکه شباهت هایی با یکدیگر دارند  تفاوت هایی نیز دارند که شامل شکل درخت، خواص و اقلیم محل سکونت آن ها می باشد.

درخت راش در بلندی های کوهستان به فراوانی یافت می شود.درخت راش در استان های گیلان و مازندران در ارتفاع بیش از 2000 متر از سطح دریا جنگل های آن یافت می شود.درخت راش دارای شاخ و برگ های فراوانی می باشد و نهال جوان آن از سرمای شدید و همچنین گرمای زیاد زود آسیب می بیند.

از آن جایی که درخت راش دارای ریشه های سطحی است، کوهستان محیط مناسبی برای رشد درخت راش می باشد.

قطر درخت راش به حدود دو متر می رسد.ارتفاع این درخت گاها به 30 الی 35 متر میرسد.از چوب درخت راش برای ساخت مبلمان، در و پنجره، صندوق و ... به کار می رود.

درخت راش در جنگل های انبوه از 60 تا 80 سالگی ولی در فضای باز از 40 تا 50 سالگی بار می دهد.در خاک های خوب هر 5 یا 6 سال یکبار و در آب و هوای ناسازگار هر 15 سال یکبار میوه فراوان می دهد. میوه ی درخت راش بین 5 تا 7 درضد روغن دارد. همچنین درخت راش بین 200 تا 250 سال عمر می کند.

برای خرید مبلمانی که دارای چوب راش باشد و در واقع  تشخیص چوب راش باید بدانیم که چوب راش دارای رنگ کرم مایل به قرمز است و سنگینی متوسطی دارد. همچنین چوب راش دارای بافتی است که تقریبا در برابر حشرات چوب خوار و قارچ هایی که چوب را فرسوده می کنند و سبب کوتاه شدن عمر مفید چوب می شوند مقاوم است.

نظر بدهید
Alternate Text
ali چهارشنبه 8 اسفند 1397

مطالب مفیدی بود...

Alternate Text
hadi سه شنبه 21 اسفند 1397

عالی بود